LIFE ARCTOS/KASTORIA – sumažinti tragiškų susidūrimų tarp žmogaus ir rudosios meškos

LIFE09 NAT/GR/000333

Gegužės 24 d. Europos žaliosios savaitės metu buvo paskelbti geriausi 2016 ir 2017 m. Europos LIFE projektai. Skirtingose srityse geriausiais pripažinti devyni projektai iš Belgijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Austrijos, Lenkijos ir Slovakijos. Tarp trijų geriausių Aplinkos ir išteklių efektyvumo LIFE projektų – Graikijos LIFE ARCTOS/KASTORIA, skirtas sumažinti nelaimingų automobilių ir meškų susidūrimų skaičių Šiaurės Graikijoje.

Kastoria regionas ŠV Graikijoje yra itin reikšmingas rudųjų lokių populiacijai visame regione, nes tai geografinis koridorius tarp Graikijos ir V. Balkanų. Deja, greitkelio statyba šioje teritorijoje skaudžiai paveikė rudųjų lokių buveines ir populiacijų vientisumą. Vien per pirmus 6 mėnesius po greitkelio atidarymo, buvo užfiksuoti 5 mirtini susidūrimai. Taip pat, padaugėjo meškų apsilankymų žmonių gyvenvietėse.       

Siekiant sumažinti tragiškų susidūrimų skaičių ir neigiamą visuomenės požiūrį buvo pradėtas vykdyti Graikijos LIFE projektas LIFE ARCTOS/KASTORIA. Vykdant genetinę lokių apskaitą naudojant kailio mėginius, nustatyta, kad teritorijoje gyvena bent 75 individai. 10 meškų buvo pažymėtos ir radiolokacijos būdu identifikuotos šešios kelių kirtimo vietos, kur lokiai buvo labiausiai linkę nukentėti. Atsižvelgiant į šią informaciją, buvo pastatyta 36 km kelio atitvarų, 22 perspėjami kelio ženklai, 5 400 reflektoriai. Šios priemonės sumažino tragiškų susidūrimų beveik 100 %.

Be to, buvo apklausiamos vietinės bendruomenės, ūkininkai, bičių ir gyvulių augintojai apie lokių daromą žalą. Buvo įkurta speciali Meškų greitoji pagalba (BET), kurios ekspertai padėdavo avarijų metu, patardavo vietinėms valdžios institucijoms, užsiimdavo lokių relokacija.

Daug dėmesio skirta švietimui – prie projekto veiklų prisidėjo 108 savanoriai.

Projekto aprašas