BIOTTOPE – švytintys organizmai nuotekų vandens taršai nustatyti

LIFE11 ENV/FR/000742

Pastaruosius 20 metų vis didesnį susirūpinimą kelia endokrininę sistemą ardančios medžiagos – tai didelė ir įvairi cheminių medžiagų grupė, kurios sukelia jūrinių organizmų vystymosi sutrikimus. Dauguma nuotekų valymo gamyklų buvo suprojektuotos prieš 20 metų, taigi, dar prieš šių junginių suradimą nuotekose, todėl jos nepritaikytos tokiems junginiams šalinti.     

2012-2015 m. Prancūzijoje ir Belgijoje vykdyto LIFE projekto „BIOTTOPE – Biologinis įrankis, skirtas optimizuoti valymo technologijas, siekiant pašalinti mikro teršalus ir endokrininę sistemą ardančias medžiagas“ metu buvo siekiama sukurti automatizuotą įrankį, kuris aptiktų endokrininę sistemą ardančias medžiagas (EDCs) nuotekų vandenyje. Šis procesas yra paremtas biologiniu metodu naudojant genetiškai modifikuotus organizmus (žuvų mailių ar buožgalvius), kurie pradėtų švytėti fluorescencine šviesa nuotekų vandenyje esant specifiniams EDCs. Šis įrankis – FrogBox – leidžia ne tik aptikti EDC nuotekų vandenyje, bet ir leis išbandyti ir pritaikyti skirtingas strategijas siekiant sumažinti EDC.

Sukurta technologija buvo pademonstruota dviejų miestų - Saint Thibault des Vignes (Prancūzijoje) ir Briuselio (Belgijoje) – nuotekų valymo gamyklose. Tai, jog ši technologija gali būti pritaikoma veikiančiose standartinėse nuotekų valymo gamyklose, palengvina projekto perkeliamumą ir atkartojamumą. Sukurta FrogBox technologija leidžia realiu laiku stebėti EDCs nuotekose, taigi valymo technologijos gali būti pritaikytos tuo metu esamam užterštumui mažinti. Projektu pademonstruota, kad bendras nuotekų vandens kokybės pagerėjimas buvo daugiau nei 50% sumažėjęs pasirinktų teršalų kiekis.

Šis LIFE projektas buvo įvertintas tarptautiniu mastu - 2015 m.BIOTTOPE – Biologinis įrankis, skirtas optimizuoti valymo technologijas, siekiant pašalinti mikro teršalus ir endokrininę sistemą ardančias medžiagas“ pateko tarp 20 geriausių Europos Sąjungos LIFE programos Aplinkos/Informavimo projektų.

Projekto aprašas