BIOTTOPE – švytintys organizmai nuotekų vandens taršai nustatyti

LIFE11 ENV/FR/000742

Pastaruosius 20 metų vis didesnį susirūpinimą kelia endokrininę sistemą ardančios medžiagos – tai didelė ir įvairi cheminių medžiagų grupė, kurios sukelia jūrinių organizmų vystymosi sutrikimus. Dauguma nuotekų valymo gamyklų buvo suprojektuotos prieš 20 metų, taigi, dar prieš šių junginių suradimą nuotekose, todėl jos nepritaikytos tokiems junginiams šalinti.     

2012-2015 m. Prancūzijoje ir Belgijoje vykdyto LIFE projekto „BIOTTOPE – Biologinis įrankis, skirtas optimizuoti valymo technologijas, siekiant pašalinti mikro teršalus ir endokrininę sistemą ardančias medžiagas“ metu buvo siekiama sukurti automatizuotą įrankį, kuris aptiktų endokrininę sistemą ardančias medžiagas (EDCs) nuotekų vandenyje. Šis procesas yra paremtas biologiniu metodu naudojant genetiškai modifikuotus organizmus (žuvų mailių ar buožgalvius), kurie pradėtų švytėti fluorescencine šviesa nuotekų vandenyje esant specifiniams EDCs. Šis įrankis – FrogBox – leidžia ne tik aptikti EDC nuotekų vandenyje, bet ir leis išbandyti ir pritaikyti skirtingas strategijas siekiant sumažinti EDC.

Sukurta technologija buvo pademonstruota dviejų miestų - Saint Thibault des Vignes (Prancūzijoje) ir Briuselio (Belgijoje) – nuotekų valymo gamyklose. Tai, jog ši technologija gali būti pritaikoma veikiančiose standartinėse nuotekų valymo gamyklose, palengvina projekto perkeliamumą ir atkartojamumą. Sukurta FrogBox technologija leidžia realiu laiku stebėti EDCs nuotekose, taigi valymo technologijos gali būti pritaikytos tuo metu esamam užterštumui mažinti. Projektu pademonstruota, kad bendras nuotekų vandens kokybės pagerėjimas buvo daugiau nei 50% sumažėjęs pasirinktų teršalų kiekis.

Šis LIFE projektas buvo įvertintas tarptautiniu mastu - 2015 m.BIOTTOPE – Biologinis įrankis, skirtas optimizuoti valymo technologijas, siekiant pašalinti mikro teršalus ir endokrininę sistemą ardančias medžiagas“ pateko tarp 20 geriausių Europos Sąjungos LIFE programos Aplinkos/Informavimo projektų.

Projekto aprašas

LIFE11 ENV/IT/000275
ECOREMED – su augalais prieš dirvožemio taršą

Per pastarąjį šimtmetį dėl pramoninės taršos, nesaikingo trąšų naudojimo ir naftos gaminių naudojimo dirvožemio tarša tapo vis didesnį rūpestį keliančia problema. Pietų Italijoje, Kampanijos regione vykdytas LIFE projektas ECOREMED siekė pasiūlyti konkrečius įrankius, leisiančius spręsti susidariusią dirvožemio taršos problemą.

Plačiau
LIFE16 ENV/ES/000192
LIFE REFIBRE - Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių

Ispanijoje 2017 m. pradėtas įgyvendinti projektas LIFE REFIBRE. Per 3 metus, kol bus vykdomas projektas, bus suprojektuota ir pastatyta novatoriškų prototipų gamykla, skirta vėjo turbinų mentėms perdirbti ir stiklo pluoštui gauti. Šie stiklo pluoštai pateks į asfalto mišinius kelių dangoms, tai pagerins kelių dangų mechanines savybes, padidins jų patvarumą ir sumažins techninės priežiūros reikalavimus bei kainą.

Plačiau
LIFE10 NAT/SK/000079
APUS and NYCTALUS - kad pastatų renovacija netaptų čiurlių naikinimo priemone

Daugiabučių renovacijos metu sunaikinamos čiurlių lizdavietės: ventiliacijos angos ir pastatų plyšiai, kur peri čiurliai, būna užsandarinamos, kartais viduje net užmūrijami gyvi paukščiai su jaunikliais. Be to, kad yra vienas iš mūsų vasaros simbolių, čiurliai yra itin svarbūs miestų ekosistemose ir palaiko ekologinę pusiausvyrą – jie minta įvairiais vabzdžiais, daugiausiai uodais. Šiai problemai spręsti Slovakijoje 2012 – 2015 m. buvo vykdomas LIFE projektas APUS and NYCTALUS, kuris pateko tarp trijų geriausių gamtinių 2016 ir 2017 m. LIFE projektų.

Plačiau