LIFE EBRO-ADMICLIM – prisitaikymas ir klimato kaitos švelninimas Ebro deltoje, Ispanijoje

LIFE13 ENV/ES/001182

Ebro Delta Katalonijoje, Ispanijoje – tarptautinės reikšmės šlapynė ir viena klimato kaitai jautriausių pakrančių Europos Sąjungoje. Teritorijai riziką kelia vandens atsitraukimas pakrantėje, kurį sukelia mažėjančios upių nuosėdos, liekančios baseino rezervuaruose. Pakrantė deltoje per metus atsitraukia apie 10 m, kur 1957-2000 m. taip jau prarasta 150 ha šlapynių. Problemų taip pat kelia ir dėl kylančio jūros lygio žemėjanti deltos padėtis.

2014-2018 m. Ispanijos LIFE projektu LIFE EBRO-ADMICLIM siekiama Ebro deltoje įgyvendinti įvairias bandomąsias klimato kaitos prisitaikymo ir švelninimo veiklas. Bus sukurtas deltai skirtas klimato veiksmų planas. Projekte bus pritaikytas integruotas vandens, nuotėkų ir buveinių (šlapynių ir ryžių laukų) valdymo planas, kad būtų pagerintas teritorijos padėties aukštis, sumažinta pakrantės erozija, padidintas anglies sulaikymas dirvožemyje, sumažintos šiltnamio dujų emisijos ir pagerinta vandens kokybė.

Planuojama atkurti nuosėdų srautus deltoje. Tai bus atliekama didinant nuosėdų kiekį deltoje specialiu būdu panaudojant Tarragonos nuotėkų valymo gamyklos dumblą bei nuosėdas iš Ebro vandens rezervuarų. Didelis dėmesys bus skiriamas ryžių pramonei – itin svarbu sukurti tokią strategiją (pasiūlyti tvaresnius žemės ūkio metodus), pagal kurią savanoriškas šiltnamio dujų emisijų mažinimas gautų ryžių pramonės sektoriaus palaikymą.

Projekto aprašas

LIFE11 ENV/IT/000275
ECOREMED – su augalais prieš dirvožemio taršą

Per pastarąjį šimtmetį dėl pramoninės taršos, nesaikingo trąšų naudojimo ir naftos gaminių naudojimo dirvožemio tarša tapo vis didesnį rūpestį keliančia problema. Pietų Italijoje, Kampanijos regione vykdytas LIFE projektas ECOREMED siekė pasiūlyti konkrečius įrankius, leisiančius spręsti susidariusią dirvožemio taršos problemą.

Plačiau
LIFE16 ENV/ES/000192
LIFE REFIBRE - Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių

Ispanijoje 2017 m. pradėtas įgyvendinti projektas LIFE REFIBRE. Per 3 metus, kol bus vykdomas projektas, bus suprojektuota ir pastatyta novatoriškų prototipų gamykla, skirta vėjo turbinų mentėms perdirbti ir stiklo pluoštui gauti. Šie stiklo pluoštai pateks į asfalto mišinius kelių dangoms, tai pagerins kelių dangų mechanines savybes, padidins jų patvarumą ir sumažins techninės priežiūros reikalavimus bei kainą.

Plačiau
LIFE10 NAT/SK/000079
APUS and NYCTALUS - kad pastatų renovacija netaptų čiurlių naikinimo priemone

Daugiabučių renovacijos metu sunaikinamos čiurlių lizdavietės: ventiliacijos angos ir pastatų plyšiai, kur peri čiurliai, būna užsandarinamos, kartais viduje net užmūrijami gyvi paukščiai su jaunikliais. Be to, kad yra vienas iš mūsų vasaros simbolių, čiurliai yra itin svarbūs miestų ekosistemose ir palaiko ekologinę pusiausvyrą – jie minta įvairiais vabzdžiais, daugiausiai uodais. Šiai problemai spręsti Slovakijoje 2012 – 2015 m. buvo vykdomas LIFE projektas APUS and NYCTALUS, kuris pateko tarp trijų geriausių gamtinių 2016 ir 2017 m. LIFE projektų.

Plačiau