LIFE MULTIBIOSOL – suyrančios bioplastikinės plėvelės – derliui apsaugoti

LIFE14 ENV/ES/000486

Daugiau nei pusšimtį metų žemės ūkyje yra naudojamos agro-plėvelės, kurios padeda apsaugoti derlių nuo kenkėjų, piktžolių, reguliuoja temperatūrą ir sulaiko vandenį su maistinėmis medžiagomis. Deja, šiuo metu dažniausiai naudojamos polietileno plėvelės nėra suyrančios ir po vieno naudojimo tampa atlieka. Pavyzdžiui, Ispanijoje vien žemės ūkis yra atsakingas už 60 000 t plastiko atliekų susidarymą kiekvienais metais, kurių dauguma atsiduria sąvartynuose arba būna sudeginamos.   

Siekiant išspręsti šią problemą, Ispanijos tyrėjai sukūrė bio-plastikinę plėvelę, skirtą apsaugoti derlių, kuri panaudojus laukuose savaime suyra. Aitiip organizacijos Ispanijoje, koordinuojančios LIFE projektą LIFE MULTIBIOSOL, mokslininkai teigia, kad ši inovacija ne tik sumažins plastiko atliekų, bet ir sumažins ES ūkių išlaidas.

Projekto metu sukurtas toks bio-plastiko plėvelių mišinys, kuris yra pakankamai stiprus atlaikyti gamtos elementus, bet natūraliai suyra, kai būna sumaišomas su dirvožemiu. Taip pat, į šio bio-plastiko sudėtį galima įtraukti cinką ir geležį, kurie suyrant plastikui patenka į dirvą ir ją praturtina. Tai lemia aukštesnės kokybės derlių ateinančiais metais. Be to, prieš kuriant plėveles, yra galimybės ištirti konkrečių ūkių dirvožemio savybes ir remiantis maistinių medžiagų sudėtimi, pagaminti plastikinę plėvelę su medžiagomis, kurių dirvai trūksta.

Nuimant plėvelę nuo dirvos, su įprasta žemės ūkyje naudojama polietileno plėvele yra pašalinamas viršutinis dirvožemio sluoksnis, kuris prilimpa prie plėvelių, nors yra derlingas. Be to, šis nuėmimo procesas yra brangus. Projekto LIFE MULTIBIOSOL atstovai teigia, kad, nors jų sukurtos plėvelės yra brangesnės už paprastai naudojamas, bet atėmus plėvelių nuėmimo išlaidas ir paliekant derlingą viršutinį dirvožemio sluoksnį, šios plėvelės yra ekonomiškai palankesnis pasirinkimas ūkininkams. 

Projekto komanda siekia gauti prestižinį „OK biodegradable SOIL“ sertifikatą, kuris užtikrina, kad produktas yra visiškai dirvožemyje suyrantis ir neturi jokių neigiamų šalutinių efektų dirvai.

Projekto aprašas

LIFE14 ENV/ES/000427
LIFE In-BRIEF - Integruotas verslo modelis biomasės ir nuotekų dumblo pavertimui atsinaujinančia energija ir žemės ūkio trąšomis

„LIFE In-BRIEF“ projekto tikslas - sukurti ir įgyvendinti naują verslo modelį, skirtą efektyviai valdyti tam tikras biologiškai skaidomas atliekas, didinant jų naudojimą bioenergijai ir bioproduktams. Tai bus daroma taikant integruotą valdymo modelį, skirtą perdirbti įvairias žemės ūkio maisto produktų įmonėse susidarančias biologines atliekas, ir nuotekų dumblą, susidariusį iš miesto nuotekų valymo, paverčiant jį atsinaujinančia energija ir aukštos kokybės trąšomis.

Plačiau
LIFE16 ENV/ES/000169
Projektas „LIFE CLEAN UP“ - pažangaus oksidacijos metodo naudojimas valant nuotekas

LIFE CLEAN UP tikslas yra sukurti naujovišką, veiksmingą ir aplinką tausojančią patogenų iš nuotekų šalinančią sistemą. Projekto metu bus ištirti įvairūs polimerai, siekiant sukurti optimizuotą adsorbcijos sistemą, kuria siekiama sulaikyti didelės koncentracijos skirtingus teršalus.

Plačiau
LIFE15 GIE/PL/000959
Projektu „Trees Green Infra LIFE“ bus tobulinamas Europos medžių ekologinės infrastruktūros valdymas

Projekto metu Trees Green Infra LIFE bus vykdoma darni ir įvairialypė švietimo bei informavimo kampanija, skirta medžių išsaugojimui ir ekologiškos infrastruktūros plėtrai remti. Daugiausiai dėmesio bus skiriama medžių priežiūros standartų ir geros praktikos kūrimui bei sklaidai vietiniams planavimo departamentams (tiek miesto, tiek kaimo) ir kraštovaizdžio architektams.

Plačiau