LIFE HORTISED – išvalytas uostų dumblas – vaisiams auginti

LIFE14 ENV/IT/000113

Durpžemių eksploatavimas Europoje per pastaruosius 25 metus privedė prie 70 proc. durpžemių sumažėjimo. Ir nors kai kurios šalys užsibrėžė ambicingus planus sumažinti durpių naudojimą sodininkystėje, tačiau šiuo metu tebebandomos alternatyvos nėra pilnai priimtos ir naudojamos.

Uostų gilinimas yra plačiai naudojama praktika jūrų uostuose, upėse ir kanaluose. Bendras Europoje susidarantis dumblas gilinant uostus yra 100-200 mln. m3 per metus. Europos Sąjungos atliekų direktyvoje yra skatinamas šio dumblo panaudojimas, tačiau šiuo metu dar nėra jokio specifinio šių atliekų valdymo.

2018 m. kovo 25 - 29 d. Lietuvos LIFE delegacija mokomojo vizito metu lankėsi Italijoje, kur buvo pristatytas Italijos LIFE projektas LIFE HORTISED. Šio projekto tikslas – pademonstruoti išvalyto Livorno uosto Italijoje dumblo panaudojimo galimybes sodininkystėje, kaip durpių alternatyvą. Projekto metu lyginami braškių, granatų ir salotų derliaus rezultatai tarp tradicinio auginimo durpiniame substrate ir naujame substrate, kuriame skirtingą procentinę dalį sudaro uostų dumblas. Projektu įrodyta, kad išvalytame praskiestame uosto dumble užauga saugūs valgyti granatai ir braškės.  

Projektu LIFE HORTISED sprendžiamos net dvi didelės problemos, kurios apjungiamos į žiedinės ekonomikos ciklą: panaudojant uostuose susidarantį nenaudojamą dumblą, gaminamas tvarus ir saugus substratas sodininkystei, taip mažinant durpių naudojimą ir durpžemių nykimą. Taip pat, dalį durpių pakeitus išvalytu uostų dumblu, reikšmingai sumažėja išsiskiriančio anglies dvideginio (CO2) kiekiai. Ši inovatyvi technologija, taip pat, padėtų sumažinti susidarančio dumblo tvarkymo išlaidas uostams.

Projekto aprašas

LIFE11 ENV/IT/000275
ECOREMED – su augalais prieš dirvožemio taršą

Per pastarąjį šimtmetį dėl pramoninės taršos, nesaikingo trąšų naudojimo ir naftos gaminių naudojimo dirvožemio tarša tapo vis didesnį rūpestį keliančia problema. Pietų Italijoje, Kampanijos regione vykdytas LIFE projektas ECOREMED siekė pasiūlyti konkrečius įrankius, leisiančius spręsti susidariusią dirvožemio taršos problemą.

Plačiau
LIFE16 ENV/ES/000192
LIFE REFIBRE - Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių

Ispanijoje 2017 m. pradėtas įgyvendinti projektas LIFE REFIBRE. Per 3 metus, kol bus vykdomas projektas, bus suprojektuota ir pastatyta novatoriškų prototipų gamykla, skirta vėjo turbinų mentėms perdirbti ir stiklo pluoštui gauti. Šie stiklo pluoštai pateks į asfalto mišinius kelių dangoms, tai pagerins kelių dangų mechanines savybes, padidins jų patvarumą ir sumažins techninės priežiūros reikalavimus bei kainą.

Plačiau
LIFE10 NAT/SK/000079
APUS and NYCTALUS - kad pastatų renovacija netaptų čiurlių naikinimo priemone

Daugiabučių renovacijos metu sunaikinamos čiurlių lizdavietės: ventiliacijos angos ir pastatų plyšiai, kur peri čiurliai, būna užsandarinamos, kartais viduje net užmūrijami gyvi paukščiai su jaunikliais. Be to, kad yra vienas iš mūsų vasaros simbolių, čiurliai yra itin svarbūs miestų ekosistemose ir palaiko ekologinę pusiausvyrą – jie minta įvairiais vabzdžiais, daugiausiai uodais. Šiai problemai spręsti Slovakijoje 2012 – 2015 m. buvo vykdomas LIFE projektas APUS and NYCTALUS, kuris pateko tarp trijų geriausių gamtinių 2016 ir 2017 m. LIFE projektų.

Plačiau