LIFE STOPVESPA: sekimo prietaisai – suvaldyti invazinių vabzdžių plitimą

LIFE14 NAT/IT/001128

Europos bitynus pastaruosius metus puola invazinis Azijos širšuolas (Vespa velutina), kuris kartais dar vadinamas bičių žudiku. 2005 m. iš pietryčių Azijos į Europą atsitiktinai įvežti jie išplito Prancūzijoje, Ispanijoje, Portugalijoje ir Belgijoje. Šių agresyvių vabzdžių mitybos racione – ir medų nešančios bitės, kurių kiekiai Europoje sparčiai mažėja. Deja, efektyvių būdų kovoti su šiais invaziniais širšuolais dar nėra rasta.

Italijos LIFE projektas LIFE STOPVESPA siekia rasti efektyvų būdą, kuris leistų išvengti šių invazinių vabzdžių išplitimo Italijoje. Tyrėjai Turine, Italijoje, sukūrė prototipą – sekimo prietaisą – kuris leistų sekti Azijos širšuolus grįžtant į savo lizdą. Šiuo išradimu prie pagauto širšuolo nugarėlės pritvirtinamas varinis įtaisas, kurio dydis leidžia širšuolui šį daviklį lengvai pernešti, bet pakankamai didelis, kad galėtų atspindėti radaro signalus. Ši technologija efektyvi ir inovatyvi, nes net mažiausiai GPS sistemai reiktų naudoti baterijas, kurios apsunkintų prietaisą ir nebūtų galimybės jo tvirtinti prie vabzdžio.

Proceso metu specialistai pagauna širšuolus, kurie medžioja prie bičių lizdo, pažymi juos su metaliniais sekimo prietaisais ir paleidžia į laisvę. Tuomet specialistai važiuoja per apylinkes su radarais, kuriais suseka pažymėtus vabzdžius, grįžtančius atgal į lizdus. Šiuo metu prototipinis radaras gali užfiksuoti širšuolus su sekimo prietaisu už 500 metrų. Šis prototipas bus išbandomas birželio mėnesį realiomis lauko sąlygomis. Pasitelkus šią technologiją siekiama sukurti apsauginę zoną be invazinių vabzdžių ir pagerinti naujų invazijos plotų aptikimą.

Projektas pasižymi didele Europos Sąjungos pridėtine verte. Ši ankstyvo aptikimo sistema būtų itin naudinga Belgijai, Nyderlandams ir Jungtinei Karalystei, kur Azijos širšuolai plinta, bet dar nėra įsitvirtinę.

Projekto aprašas