LIFE-F4F (Food for Feed): iš restoranų atliekų – maistas gyvūnams

LIFE15 ENV/GR/000257

Europos Sąjungos maisto ir gėrimų pramonė yra atsakinga už 17% visų bendrai susidarančių šiltnamio dujų ir 90 mln. tonų maisto atliekų kiekvienais metais. Kai kuriose šalyse, ypatingai pietuose, didžioji dauguma šių atliekų būna išmetama sąvartynuose. Pavyzdžiui, Graikijoje, vien 2013 m. daugiau nei 95% maisto atliekų buvo pašalinta sąvartynuose. Pagal Europos Sąjungos atliekų sąvartynų direktyvą, užsibrėžta iki 2020 m. sumažinti sąvartynuose šalinamų organinių atliekų kiekį 35%, lyginant su 1995 m. kiekiu. Ypatingai didelis dėmesys skiriamas maisto atliekoms.

2016-2020 m. projektas Graikijos LIFE projektas LIFE-F4F (Food for Feed) atkreipė dėmesį į maisto atliekų problemą. Projektu siekiama išbandyti inovatyvią, paprastą, mažai energijos reikalaujančią ir mažai emisijų išskiriančią technologiją, kuri leistų maisto atliekas (daugiausiai iš viešbučių ir restoranų) paversti maisto produktu gyvūnams. Tokiu būdu bus pritaikytas žiedinės ekonomikos modelis, kuriuo maisto atliekos bus perdirbamos ir panaudojamos kaip žaliava - maistas gyvūnams.

Proceso metu maisto atliekos bus rūšiuojamos, smulkinamos, džiovinamos ir pasterizuojamos naudojant saulės energiją, kas dar nebuvo išbandyta nei Europoje, nei pasaulyje. Šiame procese ne tik tiesiogiai ir netiesiogiai panaudojama saulės energija, bet taip pat, tai – mažai energijos reikalaujantis ir mažai emisijų išskiriantis procesas. Tikimasi, kad iš 2,5 – 3 tonų surinkto maisto atliekų gali būti gaunama 1 tona, skirta gyvūnų ėdalo naudojimui, kuri bus sumaišoma su kitu pašaru gyvūnams.

Projektu taip pat siekiama paveikti Europos Sąjungos atliekų teisinį reglamentavimą, leisiantį atliekas lengviau panaudoti tokiems tikslams. 

Projekto aprašas

LIFE11 ENV/IT/000275
ECOREMED – su augalais prieš dirvožemio taršą

Per pastarąjį šimtmetį dėl pramoninės taršos, nesaikingo trąšų naudojimo ir naftos gaminių naudojimo dirvožemio tarša tapo vis didesnį rūpestį keliančia problema. Pietų Italijoje, Kampanijos regione vykdytas LIFE projektas ECOREMED siekė pasiūlyti konkrečius įrankius, leisiančius spręsti susidariusią dirvožemio taršos problemą.

Plačiau
LIFE16 ENV/ES/000192
LIFE REFIBRE - Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių

Ispanijoje 2017 m. pradėtas įgyvendinti projektas LIFE REFIBRE. Per 3 metus, kol bus vykdomas projektas, bus suprojektuota ir pastatyta novatoriškų prototipų gamykla, skirta vėjo turbinų mentėms perdirbti ir stiklo pluoštui gauti. Šie stiklo pluoštai pateks į asfalto mišinius kelių dangoms, tai pagerins kelių dangų mechanines savybes, padidins jų patvarumą ir sumažins techninės priežiūros reikalavimus bei kainą.

Plačiau
LIFE10 NAT/SK/000079
APUS and NYCTALUS - kad pastatų renovacija netaptų čiurlių naikinimo priemone

Daugiabučių renovacijos metu sunaikinamos čiurlių lizdavietės: ventiliacijos angos ir pastatų plyšiai, kur peri čiurliai, būna užsandarinamos, kartais viduje net užmūrijami gyvi paukščiai su jaunikliais. Be to, kad yra vienas iš mūsų vasaros simbolių, čiurliai yra itin svarbūs miestų ekosistemose ir palaiko ekologinę pusiausvyrą – jie minta įvairiais vabzdžiais, daugiausiai uodais. Šiai problemai spręsti Slovakijoje 2012 – 2015 m. buvo vykdomas LIFE projektas APUS and NYCTALUS, kuris pateko tarp trijų geriausių gamtinių 2016 ir 2017 m. LIFE projektų.

Plačiau