LIFE Laser Fence – ar pesticidus greitai pakeisime lazeriais?

LIFE15 ENV/UK/000386

Pasaulyje augant maisto ir energijos poreikiui, efektyvi ir ilgalaikė gyvūnų kontrolė žemės ūkyje tapo itin svarbi. Deja, plačiai naudojami pesticidai gali kelti pavojų ne vien gyvūnams, prieš kuriuos jie naudojami. Tyrimai Europoje rodo, kad rodenticidai – antikoaguliantai prisideda prie įvairių žinduolių ir paukščių žūties ir kaupiasi mitybos grandinėje. Be to, ūkininkai patiria didelius finansinius nuostolius derliaus produkcijoje.  

Jungtinės Karalystės 2016-2019 m. LIFE projektas „LIFE Laser Fence“ siekia ištirti, ar inovatyvi lazerinė technologija, vadinama Agrilaser gali sulaikyti žemės ūkio kenkėjus. Lazerinė tvoros sistema yra nešiojamas įtaisas, kuris spinduliuoja šviesius lazerio spindulius nustatytu taku. Ji gali būti nustatyta skirtingais aukščiais, priklausomai nuo rūšies, kuriai „tvora statoma“, ir gali padengti skirtingą paviršiaus plotą. Naktį  įtaisas veikia silpnesniu rėžimu. Tam, kad būtų ištirta šių gyvūnų reakcija į lazerio poveikį, LIFE Laser Fence projekto komanda leidžia lazerio spindulius arba iš ranka laikomo prietaiso, arba automatiškai iš pastatyto bokštelio. Ši lazerinė tvora būtų puiki alternatyva naudojamoms cheminėms medžiagoms ir pavojingiems barjerams. Be to, ji padėtų išvengti gyvūnų žūčių dėl nusinuodijimo ir prisidėtų prie gyvūnų gerovės gerinimo. 

„LIFE Laser Fence“ projekto grupė jau pabaigė pirmą prototipo, kuris išskiria lazerinius spindulius, bandymą. Šiuo metu vyksta bandymai siekiant išsiaiškinti, kaip efektyviai ši lazerinė tvora padėtų sulaikyti kiškius ir kitus žinduolius nuo patekimo į  laukus ir sodus. Ši „lazerinė tvora“ yra paremta technologija, kuri buvo išvystyta siekiant sulaikyti paukščius nuo tokių vietų kaip oro uostai ir maisto perdirbimo gamyklos, tačiau ji nebuvo bandyta sulaikyti gyvūnus palei žemę. Projekto metu itin didelis dėmesys bus skiriamas atbaidyti graužikus. Ši technologija galėtų padėti sumažinti rodenticidų naudojimą ir žalą pasėliams. Tyrimai taip pat vykdomi didelį dėmesį skiriant kiškiams, šernams (aktualu Vokietijoje), barsukams (aktuali problema Jungtinėje Karalystėje). 

Projektu tikimasi išvystyti ir įrodyti šios technologijos efektyvumą, dėl kurios sumažėtų aplinkos tarša pesticidais, o ūkininkai taip pat sutaupytų lėšų pesticidus pakeisdami šia lazerine technologija.

Projekto aprašas

LIFE14 NAT/IT/000544
LIFE PonDerat - invazinių rūšių šalinimas Italijos Pontine salose

2015 - 2020 m. vykdomas LIFE projektas LIFE PonDerat siekia atkurti natūralias Pontine salų buveines. Zannone saloje bus aptveriamos gamtiškai svarbios buveines, siekiant jas apsaugoti nuo muflonų, visose salose bus slepiamos gaudyklės su rodenticidais. Į neprieinamas arba pavojingas vietas, gaudyklės su rodenticidais yra mėtomos iš sraigtasparnių.

Plačiau
LIFE14 ENV/IT/000113
LIFE HORTISED – išvalytas uostų dumblas – vaisiams auginti

Šio projekto tikslas – pademonstruoti išvalyto Livorno uosto Italijoje dumblo panaudojimo galimybes sodininkystėje, kaip durpių alternatyvą. Projekto metu lyginami braškių, granatų ir salotų derliaus rezultatai tarp tradicinio auginimo durpiniame substrate ir naujame substrate, kuriame skirtingą procentinę dalį sudaro uostų dumblas. Projektu įrodyta, kad išvalytame praskiestame uosto dumble užauga saugūs valgyti granatai ir braškės.

Plačiau
LIFE12 ENV/ES/000477
LIFE Lo2x - Superkritinio vandens ko-oksidacija miesto nuotekų dumblo ir atliekų tvarkymui

LIFE projektas „LIFE Lo2x - Superkritinio vandens ko-oksidacija miesto nuotekų dumblo ir atliekų tvarkymui“ remiasi žiedinės ekonomikos principais – atliekos panaudojamos kaip žaliava. Projekto metu buvo pastatyta prototipinė nuotėkų ir kitų atliekų (mėšlo, pesticidų, maisto perdirbimo) valymo gamykla. Joje pasitelkiant superkritinio vandens oksidaciją buvo visiškai suardomos toksiškos medžiagos.

Plačiau