LIFE CleanOx - švariausia kuro degimo technologija stiklo lydymo krosnyse

LIFE16 CCM/BG/000059

Stiklas išlydomas didelės talpos regeneracinėse krosnyse, kurios išskiria daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ypač anglies dioksido (CO2). Stiklas yra medžiaga, apdorota labai aukštos temperatūros lydyklose, kaitinamose karštu oru. Lydymosi procesas yra daug energijos sunaudojantis procesas, sudarantis 60–80 % viso stiklo gamybos energijos suvartojimo. Gamtinių dujų arba naftos deginimas ir žaliavų skaidymas lydymo metu išskiria CO2. Kasmet stiklo pramonė Europoje išskiria apie 22 mln. tonų CO2, o visame pasaulyje net 95 mln. tonų.

„LIFE CleanOx“ tikslas - parodyti novatorišką šilumos keitiklių pagrindu pagamintą „HeatOx“ tirpalą, patvirtintą stiklo gamykloje, kuris palengvina atliekinės šilumos surinkimą oksidinio kuro krosnyse. Siūloma technologija naudoja spinduliavimą iš specialaus keramikos įrenginio, tiesiogiai kaitinamo karštais dūmtakiais, kad iš anksto pašildytų dioksidą ir gamtines dujas, kurios reformuojamos garais arba metanu. Ši technologija gali būti perkelta į bet kurią pramoninę krosnį, neatsižvelgiant į naudojimo tipą, jei ji veikia virš 700 °C (įskaitant daugumą Europoje veikiančių aktyviųjų krosnių). Taigi procesas taikomas kitiems sektoriams, pvz., cementui, plienui ir porcelianui.

Projekto tikslas: sumažinti stalo indų stiklo gamybos išmetamą CO2 kiekį ir 90 % azoto oksido kiekį (palyginus su oro deginimu naudojant regeneracinį šilumokaitį), padidinti stalo indų stiklo gamyklų šiluminį efektyvumą 30 % lyginant su oro deginimu naudojant regeneracinį šilumokaitį, sumažinti 50–75% veiklos išlaidų, sutrumpinti grąžinimo laiką, taip pagerinant ilgalaikį poveikį ir perkeliamumą visame stiklo sektoriuje.

Laukiamas rezultatas: tikimasi, kad projektas sumažins išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir prisidės prie mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių technologijų ekonomikos stiklo pramonėje, atsižvelgiant į sektorius (stiklą) ir dujas (CO2), kurioms taikoma ES prekybos taršos leidimais sistema.

„LIFE CleanOx“ projektas visiškai atitinka daug energijos suvartojančių pramonės politikos prioritetų sritis, taip pat 2030 m. Klimato ir energetikos sistemą, kuri reikalauja pažangių naujovių ir ekonomiškai efektyvių technologijų, siekiant sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą iš tokių sektorių kaip stiklas, cementas ir plienas.

Projekto aprašas