LIFE REFIBRE - Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių

LIFE16 ENV/ES/000192

Vėjas - neišsenkantis energijos šaltinis, aprūpinantis pigia ir ekologiškai švaria elektros energija. Tačiau nereiktų pamiršti, kad visos, net ir kokybiškiausios, priemonės turi ribotą eksploatacijos terminą. 

Vėjo jėgainių mentės yra pagamintos iš stiklo pluoštu sustiprinto plastiko (GFRP), sudėtingos medžiagos, kuri yra sunkiai perdirbama ir šiuo metu šalinama sąvartynuose. Šių didelių gabaritų ir biologiškai neskaidomų atliekų šalinimas turi neigiamą poveikį aplinkai, taip pat poveikį sveikatai. 

Standartinės 2MW vėjo jėgainės trijose mentėse yra apie 12 tonų GFRP. Nuo 2015 m. pabaigos Europoje leidžiamos statyti vėjo jėgainės net iki 120,81 GW (t.y. 750 000 tonų GFRP). Ispanija yra antra pagal dydį Europoje ir ketvirta pasaulyje, turinti didesnių nei 23 GW (ir apie 138 000 tonų GFRP) vėjo jėgainių. Dauguma Ispanijos vėjo jėgainių yra Kastilijos ir Leono regione.

Ispanijoje 2017 m. pradėtas įgyvendinti projektas LIFE REFIBRE „Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių“. Per 3 metus, kol bus vykdomas projektas, bus suprojektuota ir pastatyta novatoriškų prototipų gamykla, skirta vėjo turbinų mentėms perdirbti ir stiklo pluoštui gauti. Šie stiklo pluoštai pateks į asfalto mišinius kelių dangoms, tai pagerins kelių dangų mechanines savybes, padidins jų patvarumą ir sumažins techninės priežiūros reikalavimus bei kainą.

LIFE REFIBRE padės įgyvendinti Europos Sąjungos aplinkosaugos politiką, ypač Žiedinės ekonomikos veiksmų planą ir Pagrindų direktyvą dėl atliekų, pagal kurią turėtų būti sumažintas atliekų kiekis sąvartynuose ir padidintas jų perdirbimas.

Projekto aprašas