LIFE SAVE – įranga, paverčianti automobilį hibridiniu

LIFE16 ENV/IT/000442

Transporto sektorius yra atsakingas už 63% iškastinio kuro naudojimą ir 29% CO2 emisijų išsiskyrimą. Ambicingi Europos Sąjungos planai, susiję su CO2 emisijų mažinimu, bei šalių siekis būti mažiau energetiškai priklausomiems skatina ieškoti aplinkai draugiškesnių, mažiau iškastinio kuro naudojančių transporto metodų.

2018 m. kovo 25–29 d. Lietuvos LIFE delegacija mokomojo vizito metu lankėsi Italijoje, kur buvo pristatytas Italijos LIFE projektas LIFE SAVE. Projekto esmė – toliau vystyti prototipą, pavadinimu HySolarKit, kuris buvo sukurtas prieš tai vykdžius HORIZON 2020 projektą. Pagrindinis šio LIFE projekto LIFE SAVE tikslas – sukurti rinkai paruoštą šios technologijos versiją.

Ši technologija – tai prie automobilio primontuojamas įrenginys, kuris paverčia automobilį su vidaus degimo varikliu į hibridinį, saulės energija varomą automobilį. Lankstūs, ant automobilio stogo pritaisomi saulės kolektoriai pakrauna transporto priemonės bateriją. Ši hibridinė sistema apima du elektrinius motorus automobilio galiniuose ratuose, saulės kolektorius ir elektroninę sąsają, kuri sujungia bateriją su automobilio kontrolės sistema. Tokiu būdu sumažinamas kuro naudojimas ir šiltnamio dujų išsiskyrimas.

Projektu siekiama sukonstruoti ir Maltoje išbandyti 4 tokius prototipus. Taip pat bus siekiama susitarimų su privačiomis ir viešojo transporto bei draudimo kompanijomis Maltoje dėl šios įrangos naudojimo praktikoje.

Remiantis sukurtu verslo planu, tokia įranga vienam automobiliui turėtų kainuoti 3000–3300 eurų. Ši investicija automobilio savininkui atsipirktų per 3–4 metus. Su šia technologija iki 25% sumažėtų kuro sąnaudos ir iki 12% sutrumpėtų pakrovimo laikas. 

Projekto aprašas

LIFE11 ENV/IT/000275
ECOREMED – su augalais prieš dirvožemio taršą

Per pastarąjį šimtmetį dėl pramoninės taršos, nesaikingo trąšų naudojimo ir naftos gaminių naudojimo dirvožemio tarša tapo vis didesnį rūpestį keliančia problema. Pietų Italijoje, Kampanijos regione vykdytas LIFE projektas ECOREMED siekė pasiūlyti konkrečius įrankius, leisiančius spręsti susidariusią dirvožemio taršos problemą.

Plačiau
LIFE16 ENV/ES/000192
LIFE REFIBRE - Tvarios asfalto dangos su stiklo pluoštu gamyba iš perdirbtų vėjo jėgainės menčių

Ispanijoje 2017 m. pradėtas įgyvendinti projektas LIFE REFIBRE. Per 3 metus, kol bus vykdomas projektas, bus suprojektuota ir pastatyta novatoriškų prototipų gamykla, skirta vėjo turbinų mentėms perdirbti ir stiklo pluoštui gauti. Šie stiklo pluoštai pateks į asfalto mišinius kelių dangoms, tai pagerins kelių dangų mechanines savybes, padidins jų patvarumą ir sumažins techninės priežiūros reikalavimus bei kainą.

Plačiau
LIFE10 NAT/SK/000079
APUS and NYCTALUS - kad pastatų renovacija netaptų čiurlių naikinimo priemone

Daugiabučių renovacijos metu sunaikinamos čiurlių lizdavietės: ventiliacijos angos ir pastatų plyšiai, kur peri čiurliai, būna užsandarinamos, kartais viduje net užmūrijami gyvi paukščiai su jaunikliais. Be to, kad yra vienas iš mūsų vasaros simbolių, čiurliai yra itin svarbūs miestų ekosistemose ir palaiko ekologinę pusiausvyrą – jie minta įvairiais vabzdžiais, daugiausiai uodais. Šiai problemai spręsti Slovakijoje 2012 – 2015 m. buvo vykdomas LIFE projektas APUS and NYCTALUS, kuris pateko tarp trijų geriausių gamtinių 2016 ir 2017 m. LIFE projektų.

Plačiau