LIFE TACKLE – sąmoningumo didinimas po futbolo varžybų tvarkant sirgalių atliekas

LIFE17 GIE/IT/000611

Artėjant gruodžio 10 d. – tarptautinei futbolo dienai, pristatome projektą sprendžiantį futbolo sirgalių atliekų tvarkymą.

Didžiulis atliekų kiekis susidaro futbolo rungtynių metu, ypač per didžiausias varžybas ir tarptautinius turnyrus (UEFA Čempionų lyga, EURO 2016, Pasaulio taurė ir kt.), kurie pritraukia tūkstančius žmonių. Be to, futbolo varžybos sukelia ir kitas aplinkosaugos problemas dėl didelio energijos ir vandens suvartojimo. Skaičiuojama, kad per vidutines Europos futbolo varžybas vienas žiūrovas išmeta 0,8 kg atliekų arba 4,2 tonų atliekų susidaro per rungtynes. Pavyzdžiui per Europos nacionalinių futbolo asociacijų organizuojamas varžybas susidaro 750000 tonų atliekų per metus. Iki šiol tik kelios nacionalinės futbolo asociacijos ar futbolo klubai turi tinkamą aplinkosaugos strategiją.

Projekto „LIFE TACKLE" tikslas - pagerinti aplinkos tvarkymo valdymą, kurį vykdo nacionalinės futbolo asociacijos, tiek organizaciniu, tiek veiklos lygiu. Taip pat padidinti gerbėjų supratimą apie aplinką, kad būtų sumažintas futbolo varžybų poveikis aplinkai. Bus parengtos trijų nacionalinių futbolo asociacijų - Italijos, Rumunijos ir Švedijos - gairės, kuriose bus surinkta informacija apie geriausią praktiką ir aplinkos apsaugos įstatymus. Projekto metu bus kuriamos ir įgyvendinamos komunikacijos kampanijos, kuriomis siekiama padidinti supratingumą aplinkosaugos klausimais, didinti futbolo klubų, sirgalių, stadionų ir sporto bazių darbuotojų informuotumą aplinkosaugos klausimais. Be socialinės žiniasklaidos, projekte bus naudojamos pažangios komunikacijos technologijos, tokios kaip ekranai stadionuose, pranešimai apie bilietus ir „vox pop“ gerbėjų vaizdo įrašai rungtynėse, siekiant skleisti savo aplinkosaugos vadybos ir atliekų prevencijos žinią futbolo sirgaliams.

Šis LIFE projektas atitinka ES žiedinės ekonomikos veiksmų plano (angl. EU Circular Economy Action Plan) ir ES Pagrindų direktyvos dėl atliekų (angl. EU Waste Framework Directive) tikslus.

Laukiami rezultatai: nustatyta geriausia aplinkos tvarkymo sporto renginiuose praktika. Bus sukurta aplinkos apsaugos vadybos ir bendroji aplinkos matavimo sistema trims dalyvaujančioms nacionalinėms futbolo asociacijoms. Kiekviena iš šių asociacijų rinks duomenis apie savo nacionalinių lygų ir taurės varžybų rungtynių poveikį aplinkai. Bus nustatyti žaliųjų viešųjų pirkimų kriterijai. Bus sukurtos bendros stebėjimo ir nuolatinio tobulinimo valdymo sistemos, kuriomis būtų siekiama sumažinti futbolo varžybų poveikį aplinkai. Projekte dalyvaujančių nacionalinių futbolo asociacijų gairės bus taikomos bent 10 stadionų, apmokytas personalas. Projekto rezultatai ir priemonės pakartoti mažiausiai keturiose papildomose nacionalinėse futbolo asociacijose, kurios bus atrinktos iš galimų UEFA kandidatų sąrašo, į kurį įeina: Airijos, Belgijos, Vokietijos, Vengrijos, Nyderlandų, Rusijos ir Azerbaidžano futbolo asociacijos.

Projekto aprašas