Eko-architektūra: „pasyvūs“ socialiniai būstai Ispanijoje

LIFE07 ENV/E/000805

Per paskutinius kelis dešimtmečius statybos pramonė vystėsi statydama pigesnius, ekonomiškesnius namus, o tai privedė prie mažo energetinio efektyvumo namų, kurie turi tiek tiesioginį, tiek netiesioginį poveikį aplinkai bei žmonių sveikatai. Be to, Europos statybų pramonė atsakinga už 40 proc. visų susidarančių atliekų bei sunaudoja 40 proc. pirminės energijos. Nauji įstatymai ir poreikiai skatina paklausą energetiškai efektyviems eko-namams vidutinių ir mažesnių pajamų gyventojams.

2009–2013 m. Ispanijoje vykdyto ES LIFE EDEA projekto tikslas buvo sukurti metodiką, pagal kurią būtų projektuojami ir statomi energetiškai efektyvūs socialiniai būstai Estremadūroje. Projekto metu buvo pastatyti du bandomieji namai, kuriuose išbandytos įvairios pasyvių namų technologijos (tokios kaip geoterminis šildymas ir šaldymas, vėjo ir saulės energija, biomasės deginimo sistema, šilumos siurblys) bei 400 statybinių medžiagų. Iš viso išbandyta 15 skirtingų pasyvių strategijų (jos pagerina namo statybą ir dizainą) bei 70 aktyvių, kurios pagerina namo efektyvumą ir sumažina CO2 išsiskyrimą. Projektas leido palyginti skirtingas technologijas ir įvertinti, ar investicijos atsipirktų, būtų ekologiškos bei prieinamos mažų pajamų gyventojams. Pavyzdžiui, buvo nustatyta, kad būsto šildymui naudojama biomasės deginimo sistema yra pigiausias ir daugiausiai energijos leidžiantis sutaupyti šildymo būdas (lyginant su elektriniais šildytuvais, šilumos siurbliais ir kt.).  

Projekto sėkmė buvo įvertinta 2013-ais metais, kai jis buvo išrinktas vienu iš 22-iejų geriausių aplinkos LIFE projektų Europos Sąjungoje.

Projekto aprašas