AgriClimateChange - kova su klimato kaita žemės ūkyje: bendros vertinimo sistemos taikymas keturiose didžiausiuose ES žemės ūkio ekonomikose

LIFE09 ENV/ES/000441

Kova su klimato kaita bus vienas svarbiausių iššūkių Europos Sąjungoje per ateinančius kelis dešimtmečius. Žemės ūkis tame turės svarbų vaidmenį, nes jis atsakingas už 11 proc. bendro šiltnamio dujų kiekio išsiskyrimą Europos Sąjungoje.

2010 – 2013 metais Ispanijoje, Italijoje, Vokietijoje ir Prancūzijoje vykdyto LIFE projekto „AgriClimateChange“ tikslas buvo parodyti, kad žemės ūkis gali sėkmingai prisidėti prie klimato kaitos mažinimo ir nustatyti ūkininkavimo technologijas, kurios efektyviai prisidėtų prie šio tikslo.

Apibendrinus projekto rezultatus iš 120 ūkių keturiose šalyse buvo pasirinktos pačios efektyviausios žemės ūkio priemonės kovai su klimato kaita. Šios priemonės suskirstytos į keturias kategorijas: žemės ūkio, gyvulių, energijos ir specifines žemės ūkio – aplinkos priemones. Žemės ūkio priemonės apima: azoto balanso palaikymas (pridėtinio azoto apskaita ir jo kiekio mažinimas), ankštinių kultūrų auginimas (mažina šiltnamio dujų ir gerina dirvos derlingumą), antsėlių auginimas (mažina šiltnamio dujų ir gerina dirvos derlingumą). Su gyvulių auginimu susijusios priemonės: gyvulių mėšlo saugyklos (jų dengimas sumažina šiltnamio dujų išsiskyrimą), biodujos (organinių atliekų fermentacijos metu gaminasi biodujos, kurios naudojamos elektrai gaminti). Energijos priemonės apima: biomasės naudojimas vietoje iškastinio kuro, mažinamas žemės apdirbimas (žemė nėra ariama, daromos tik angos sėkloms – tai mažina tiek kuro, tiek CO2 išsiskyrimą), elektros ir kuro naudojimo mažinimas (eko - vairavimas). Kaip specifinė priemonė yra įvardijamas ūkių skatinimas naudoti šias klimato kaitą mažinančias priemones ir už tai galimai gauti kompensacijas.

Projekto sėkmė įvertinta 2014 metais, kai projektas išrinktas tarp aštuonių „geriausių iš geriausių“ LIFE programos aplinkos projektų Europos Sąjungoje.

Projekto aprašas