BREAD4PLA – iš kepyklų atliekų – suyrančios plastikinės pakuotės

LIFE10 ENV/ES/000479

Europos kepyklų sektorius kasmet pagamina 3,5 mln. tonų krakmolo turinčių atliekų su minimalia maistine verte. Mažiausiai 5% šių atliekų yra šalinama sąvartynuose, nes šiuo metu nėra jokio alternatyvaus jų panaudojimo.       

Pagrindinis Ispanijos LIFE projekto BREAD4PLA tikslas buvo pademonstruoti technines ir ekonomines, kepyklų atliekų panaudojimo 100% perdirbamos plastikinės plėvelės gamybai, galimybes. Projektu buvo siekiama įkurti ir eksploatuoti bandomąją gamyklą, kurioje būtų gaminama polilaktinė rūgštis (PLA) iš kepyklų atliekų, naudojant mažai energijos reikalaujantį biotechnologinį procesą su fermentais. Projekto metu taip pat siekta parodyti praktinį PLA panaudojimą plastiko plėvelės, kuri atitiktų dabartinius reikalavimus ir standartus, gamybai.   

Projektas įrodė, kad kepyklų atliekos yra tinkama žaliava suyrančioms plastikinėms pakuotėms gaminti. Atliekų kiekis, kuris galėtų būti nukreiptas iš sąvartynų naudojant projekto BREAD4PLA technologiją yra apie 4000 tonų per metus kiekvienoje didelėje kepimo kompanijoje. Tai taip pat suteikia vertės kepyklų atliekoms, atliekos tampa ištekliais – įgalinama žiedinė ekonomika. Remiantis bandomosios gamyklos išeiga, per metus vienoje didelėje kepimo kompanijoje gali būti pagaminama 680 tonų PLA, pakeičiant atitinkamą kiekį iškastinio kuro pagrindu pagaminto plastiko iš neatsinaujinančių šaltinių.  

Projekto atkartojamumas ir perkeliamumas galimas visose Europos šalyse, ypač Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje, kur susidaro daugiausiai kepyklų atliekų Europoje. Atlikta ekonominė analizė parodė galimą potencialą vidutinio dydžio gamykloms, kurios naudotų industrines atliekas iš netoliese esančių kepyklų. Be to, buvo pastebėtas susidomėjimas iš kompanijų, pagaminančių ir kitokių maisto atliekų (pvz. daržovių ir vaisių), kas pritaikant technologiją turi aukštą potencialą. Susidomėjimas projektu taip pat pastebėtas įvairiose kompanijose skirtinguose Europos regionuose.

2016 m. projektas buvo išrinktas vienu iš dviejų geriausių Europos Sąjungos LIFE programos Aplinkos paprogramės projektų per 25 – erius LIFE programos gyvavimo metus. Projekto trukmė yra treji metai (2011 - 2014), o biudžetas - 1,116,526.00 € (ES įnašas - 488,869.00 €).

Projekto aprašas