LIFE REUSING POSIDONIA – ateities architektūra, panaudojant jūržoles

LIFE12 ENV/ES/000079

Ispanijos Formenteros saloje LIFE projektu LIFE REUSING POSIDONIA sėkmingai architektūroje išbandyta Viduržemio jūroje auganti jūržolė Posidonia oceanica

Šiuo projektu buvo pastatyta 14 pastatų, kuriuose buvo išbandoma galimybė naudoti plačiai paplitusią, Viduržemio jūroje augančią jūržolę Posidonia oceanica kaip izoliacinę medžiagą. Formenteros sala projektui buvo pasirinkta dėl savo trapios ekologijos, kuri yra itin jautri klimato kaitos poveikiui.

Projekto tikslas buvo sujungti aplinkosaugos žinias ir patirtį su vietinėmis pastatų statymo tradicijomis. Posidonia jūržolė naudojama izoliacijai kartu su kalkiniais – betoniniais pamatais. Projekte taip pat išbandyti kiti metodai, skirti taupyti energiją, vandenį ir mažinti atliekų kiekį: pasitelkiamas vėjas nuo jūros, kuris reguliuoja temperatūrą pastatuose, pakartotinai naudojamas lietaus vanduo ir atliekos. 

Buvo tikimasi, kad šios inovacijos sumažins CO2 emisijas statybose 50 %, bet rezultatas pranoko lūkesčius – fiksuotas 63 % sumažėjimas. Pastatai jau užbaigti ir jų gyventojai naujuose namuose praleido žiemą nenaudodami centrinio šildymo. Šis projektas puikiai pademonstruoja, kad natūrali aplinka ir gamtiniai ištekliai gali prisidėti prie klimato kontrolės. 

Projekto vykdytojai tikisi, kad jų projektas paskatins atkreipti dėmesį į savo vietovių natūralius išteklius. Pavyzdžiui, ši technologija gali būti aktuali Ispanijoje ir Italijoje, kur randama jūržolė.

Projekto sėkmė buvo įvertinta įvairiais apdovanojimais, tarp jų – apdovanotas Ispanijos architektūros ir urbanizmo bienalėje. Projekto komanda džiaugiasi, kad apdovanojimai suteikia žinomumo, kurio nepavyktų pasiekti vien viešinimo kampanija. Šis pripažinimas leidžia eko – architektūrai tapti vis populiaresnei ir prieinamesnei.

Projekto aprašas