LIFE Birds on Electrogrid – paukščių apsauga elektros perdavimo tinkluose

LIFE13 BIO/LT/001303

Rugpjūčio 24 – oji  - gandrų išskridimo diena. Šia proga kviečiame susipažinti su Lietuvos LIFE projektu LIFE Birds on Electrogrid, kurį koordinuoja Lietuvos ornitologų draugija.

Aukštos įtampos elektros perdavimo tinklų linijos kelia didelę grėsmę įvairioms paukščių rūšims, ypatingai didesniems ir sklandantiems paukščiams. Skrendant nematydami elektros laidų, paukščiai su jais susiduria ir žūsta nuo elektros smūgio. Nors visiškai apsaugoti nuo susidūrimo su elektros laidais nėra galima, tačiau galima išvengti elektros smūgio, naudojant įvairias specialias (padidinto matomumo) priemones.

Projektu LIFE Birds on Electrogrid siekiama sumažinti paukščių, ypač baltųjų gandrų, žūčių skaičių, taip pat, gerinti pelėsakalių apsaugos sąlygas Lietuvoje.

Praktinės priemonės, kuriomis šie tikslai įgyvendinami: ant 108 km ilgio aukštos įtampos linijos laidų įrengiama 7100 „spiralinių“ ir 1500 aiškiai pastebimų laidų žymeklių - paukščius atbaidančių priemonių. Be to, montuojama mažiausiai 6000 „šakučių“ ir 6000 „lėkštelių“, skirtų apsaugoti baltuosius gandrus nuo žūties, ant 1200 atraminių stulpų įvairiose šalies vietose.

O štai pelėsakalių apsaugai ant elektros perdavimo linijų stulpų visoje Lietuvoje iškelta bent 500 inkilų. Skaičiuojama, kad vien tik per pirmus pora projekto metų perinčių pelėsakalių porų skaičius šalyje padidėjo apie 20 procentų. O apibendrinus 2018 m. duomenis, galima sakyti, kad pasiektas naujas inkilų užimtumo rekordas. Patikrinus 487 inkilus iš jų buvo užimta 100. O pelėsakaliai sėkmingai perėjo ir jauniklius užaugino 87 inkiluose tai yra 17,9% visų iškeltų inkilų. Taigi, šio projekto metu iškeltuose inkiluose peri didžioji dalis Lietuvoje perinčių pelėsakalių.

Projekto aprašas