Minime jūros dieną, projektas LIFE Madeira Monk Seal – apie ruonių apsaugą Madeiroje

LIFE13 NAT/ES/000974

Liepos 29 d. minėsime jūros ir žvejų dieną. Šia proga, šį penktadienį kviečiame susipažinti su LIFE projektu, kuris sprendžia problemą, šiuo metu itin aktualią ir Lietuvai – žmonių ir ruonių konfliktą bei ruonių išsaugojimą.

Viduržemio jūros ruonis vienuolis (Monachus monachus) yra prie išnykimo ribos esanti rūšis. Yra belikę mažiau nei 600 šių ruonių individų, kurie laikomi vienais labiausiai nykstančių pasaulio žinduolių. Atlantinė šių ruonių Europinės sub-populiacijos dalis prie Madeiros žymiai sumažėjo 1950 – aisiais dėl žvejybos. 1988 m. tebuvo likę 6-8 individai, nuo tada aplinkosauginių pastangų dėka ruonių skaičius išaugo iki 30 - 40, tačiau šiuo metu įvairūs veiksniai kelia pavojų rūšiai, ypač žvejyba, turizmas ir vietinių gyventojų veikla. 

LIFE projektas LIFE Madeira Monk Seal siekia išspręsti grėsmes ruonių populiacijai ir pagerinti ilgalaikę apsaugą Madeiros regione. Ypatingas dėmesys bus skiriamas spręsti konfliktą tarp ruonių buveinių poreikio ir žmonių veiklos.

Projekto metu bus siekiama rasti ir apsaugoti ruonių lankomas olas, bus bendradarbiaujama su žvejais ir turizmo sektoriumi ir renkama informacija iš jų laivų. Tai padės rinkti informaciją apie žvejybos būdus, aptikti žvejybos zonas, kurios sutampa su ruonių maitinimosi vietomis, taip pat, leis Madeiros nacionalinio parko darbuotojams reaguoti į grėsmes ruoniams kaip galima sparčiau, geriau spręsti iškylančius konfliktus. Tai prisidės prie efektyvesnio apsaugos įstatymų įgyvendinimo.

Ruonių apskaita bus vykdoma pasitelkiant palydovą. Šiuo būdu tikimasi sužinoti naudingos informacijos apie jų judėjimą, ypatingai ten, kur susiduriama su žmonių veikla. Ši informacija yra būtina kuriant ruonių apsaugos strategiją. Naujomis žiniomis bus prisidėta prie tarptautinio veiksmų plano Viduržemio jūros ruoniui vienuoliui išsaugoti. 

Projekto aprašas