LIFE-ENPE: su švietimu prieš laukinės gamtos nusikaltimus

LIFE14 GIE/UK/000043

Pastaraisiais metais suaktyvėjo ir daugiau žiniasklaidoje buvo skelbiama apie nelegalią migruojančių paukščių Europoje medžioklę. Pasaulio gamtos fondo (WWF) duomenimis, nusikaltimai prieš laukinę gamtą, kurie nepaiso šalių sienų, yra antra svarbiausia grėsmė biologinei įvairovei po buveinių nykimo ir degradacijos.

Viduržemio jūros pakrantėse ištiestuose tinkluose ar nuo brakonierių rankos kiekvienais metais žūva milijonai paukščių. Daugiausiai nelegaliai paukščių sumedžiojama Italijoje, Kipre, Prancūzijoje, Graikijoje, Kroatijoje ir kt. Jie gaudomi maistui (kaip Prancūzijoje, Kipre), prekybai, pramogai. Tarp medžiojamų paukščių - ir dažnos, ir tarptautiniu mastu saugomos rūšys. 

Nelegali medžioklė vyksta nehumaniškais būdais: naudojami specialūs klijai, kuriais ištepamos vytelės, paukščių balsų įrašai, kaip jaukas naudojami ir kiti paukščiai. Dažnai šios priemonės būna traumuojančios, keliančios stresą, daugybė paukščių iki juos nužudant būna jau stipriai sužaloti.

Šį pavasarį pirmą kartą prokurorai iš Europos, Afrikos ir Viduriniųjų Rytų susirinko į specializuotus mokymus, skirtus apsaugoti migruojančius paukščius. Šios sesijos buvo organizuojamos LIFE projekto LIFE-ENPE, kuris atstovauja LIFE Aplinkos valdymo ir informavimo paprogramę. Jungtinės Karalystės Aplinkos agentūros, kuri koordinuoja šį projektą, atstovas teigia, kad susidariusi nusikaltimų prieš migruojančius paukščius situacija yra puiki galimybė tarptautiniam bendradarbiavimui. Mokymuose prie Europos teisininkų prisijungė ir kolegos iš Egipto, Alžyro, Izraelio, kur ši problema taip pat opi. Kad prokurorai galėtų geriau pasirengti byloms, sesijų metu buvo pristatytos teisinės strategijos, kurios buvo sėkmingos užsienyje ir paruošta informacija nedalyvavusiems specialistams. 

Projekto atstovai pabrėžia, kad nusikaltimai prieš laukinę gamtą yra išsilavinimo spraga. Norint pakeisti situaciją, daugiau dėmesio reikia skirti ne tik teisininkų, bet ir vaikų bei jaunų žmonių švietimui.

Projekto aprašas