LIFE C-LOW-N ASPHALT – asfaltas, saugantis nuo triukšmo ir karščio

LIFE16 ENV/FR/000384

Skaičiuojama, kad net 37 mln. Europos gyventojų kenčia nuo transporto sukeliamo triukšmo, pavojingo sveikatai. Kita didelė Europos miestų problema - dėl klimato kaitos suaktyvėjusi pastaraisiais metais – tai karščio bangos. Miestuose susidarančios karščio salos, kai oro ir paviršiaus temperatūros yra aukštesnės nei aplinkinėse vietovėse, yra itin pavojingos žmonių sveikatai.

Paryžiuje šios problemos yra itin aktualios, kur 22% gyventojų kenčia nuo transporto sukeliamo triukšmo ir kur 2003 m. praėjusi karščio banga nusinešė 15 000 žmonių gyvybių.   

LIFE projektas LIFE C-LOW-N ASPHALT siekia pasiūlyti sprendimą, galintį palengvinti šias miesto problemas – specialų kelių dengimą. Specialiu sluoksniu padengus miesto gatves, būtų sumažintas triukšmo lygis ir sumažėtų paviršiaus oro temperatūra. 

Ši speciali gatvių danga turi mikroskopines poras, kurios gali sugerti iki pusės triukšmo, išskiriamo jomis važiuojant. Projekto metu bus tobulinamos šiuo metu naudojamų asfalto mišinių savybės ir ekonomišku būdu prailginamas jų patvarumas, padidinamas tvirtumas. 

Siekiant sušvelninti miesto karščio salos efektą, bus testuojamas šių dangų gebėjimas sulaikyti ant jo purškiamą vandenį. Taip pat, pakeitus tamsias asfalto mišinio granules į šviesesnes, tikimasi, kad gatvių paviršius atspindės daugiau saulės šviesos ir temperatūra virš gatvių paviršiaus sumažės 2-3 °C laipsniais.  

Nors nesitikima, kad ši kelių danga visiškai išspręs urbanizacijos ir klimato kaitos iššūkius, tačiau suderinus tai su papildomais sprendimais (miesto augalija, žalių oazių mieste ir mokyklų kiemuose kūrimas, pėsčiųjų zonų praplėtimas) būtų pastebimas teigiamas poveikis.

Projekto aprašas