LIFE PULPCYCLE - gėrimų dėžučių (UBC) ir daugiasluoksnių puodelių perdirbimas

Laminuoto popieriaus tara sudaro didelę atliekų srauto dalį. Šias populiarias sudėtines pakavimo medžiagas sudaro naudotos gėrimų dėžutės (UBC) ir daugiasluoksniai puodeliai (pvz., vienkartiniai kavos puodeliai) iš kelių popieriaus/kartono, plastiko ir metalų, tokių kaip aliuminis, sluoksnių. Susiliejus skirtingoms medžiagoms, šiuos produktus labai sunku efektyviai perdirbti. Todėl kasmet sudeginama arba į sąvartynus išmetama daugiau nei milijonas tonų potencialiai vertingų medžiagų, o tai daro didelį poveikį aplinkai. Dabartinės perdirbimo iniciatyvos apsiriboja popieriaus/kartono medžiagų perdirbimu ir apima tik dalį viso atliekų srauto. Dėl sunkumų renkant ir (arba) atskiriant medžiagas, šiandien perdirbama tik pusė iš 900000 tonų UBC išmestų Europoje per metus.
Popieriaus masės perdirbimo procesuose trūksta specializuotos įrangos, galinčios atskirti atskirus komponentus. Todėl mišri polietileno ir aliuminio srovė (toliau – P), paprastai vadinama PolyAl, šiuo metu yra išmetama arba sudeginama, arba keliauja tiesiai į sąvartynus. Norint akimirksniu panaudoti perdirbtą popieriaus masę, perdirbimas šiandien vyksta popieriaus gamyklose. Šis dabartinis UBC ir P atliekų perdirbimo procesas yra labai neefektyvus. Didelė medžiagos dalis nėra perdirbama dėl regeneravimo ir atskyrimo problemų. Be to, UBC ir P medžiagos, kurios yra perdirbamos, dažnai apdorojamos neoptimaliose patalpose, todėl prarandamas didelis kiekis vertingų medžiagų visoje vertės grandinėje. Be to, potencialiai daugkartinio naudojimo medžiagos yra sudeginamos arba išpilamos į sąvartynus dideliais kiekiais, o atliekų srautai be reikalo gabenami pirmyn ir atgal. Norint pasiekti ES atliekų perdirbimo tikslus, reikia iš naujo ir efektyviau išgauti vertingus popieriaus, plastiko ir aliuminio komponentus iš UBC ir P.
Projekto „LIFE PULPCYCLE“ tikslas yra pademonstruoti naują požiūrį ir verslo modelį perdirbant panaudotas gėrimų dėžutes ir daugiasluoksnius puodelius (UBC ir P). Tai apims pramoninio masto (25 000 tonų per metus) celiuliozės ir valymo įrenginių, sujungtų su esama atliekų perdirbimo ir energijos gamykla, statybą.
Konkretūs projekto tikslai: pademonstruoti naują, integruotą ir nenutrūkstamą UBC ir P celiuliozės perdirbimo, apdorojimo ir dezinfekavimo procesą. Tuo pačiu pagerinti logistikos grandinę (mažesni anglies dioksido išmetimai) pašalinant nereikalingą išteklių ir atliekų srautų gabenimą. Taip pat padidinti plastikų ir aliuminio perdirbimo lygį ir pagaminti naują aukštos kokybės produktą džiovintų, dezinfekuotų pluoštų pavidalu. Projektas „LIFE PULPCYCLE“ prisidės prie gausybės ES politikos ir teisės aktų, įskaitant Atliekų pagrindų direktyvą, Atsinaujinančios energijos direktyvą, Sąvartynų direktyvą, Pakuočių ir pakuočių atliekų direktyvą, Žiedinės ekonomikos paketą ir Plastikų strategiją.
Laukiami rezultatai: UBC ir P atliekų perdirbimo parodomosios priemonės, gaminant dezinfekuotą plaušieną ir aliuminį, didelio tankio polietileno (HDPE) ir mažo tankio polietileno (LDPE) žaliavas. Per 18 mėnesių parodomąjį laikotarpį planuojama gauti 20 000 tonų per metus drėgnų perdirbtų UBC atliekų, 5000 tonų perdirbtų daugiasluoksnių per metus, 12 000 tonų regeneruotos džiovintos plaušienos per metus, 600 tonų per metus sunaudoto HDPE, 2 000 tonų per metus susigrąžintos LDPE ir 300 tonų per metus regeneruoto aliuminio. Projekto metu perdirbimo vertės grandinę planuojama integruoti į atliekų energijos panaudojimo procesą. Bus patvirtinta gyvavimo ciklo analizė, kiekybiškai įvertinanti projektų poveikį aplinkai. Planuojama, kad 20% išaugs skaidulų kiekis vienai UBC ir P tonai, 70% per metus sumažės pervežamų krovinių skaičius ir 52% sumažės šilumos energijos sunaudojimas, t. y. daugiau kaip 14 000 GJ per metus.
Projektą įgyvendina: HVC Grondstoffen NV, Bluemats (Bluemats Technology BV) ir Netherlands Smurfit (Smurfit Kappa Paper Services B.V.).