LIFE RE: NEWTEXTILE - novatoriškas procesas perdirbant tekstilės atliekas

LIFE18 ENV/SE/000489

Drabužių vartojimas nuolat auga. Pasaulinis drabužių suvartojimas padvigubėjo nuo 2000 iki 2015 m., nes augant populiacijai ir gerėjant gyvenimo sąlygoms vartotojai perka daugiau, o pakartotinai drabužiai naudojami vis mažiau. Tikimasi, kad iki 2030 m. pasaulio gyventojų skaičius pasieks 8,5 milijardo, o tuo pačiu laikotarpiu pasaulinė vidurinė klasė išaugs iki 5,3 milijardo žmonių. Išaugęs vartojimas lems pramonės gamybos augimą. Medvilnei pagaminti reikalingas didelis vandens chemikalų kiekis. Medvilnės gamybai sunaudojama 10% pesticidų ir 25% insekticidų visame pasaulyje, o vanduo naudojamas nepaprastiems tekstilės pluoštams gaminti. Vienai džinsų porai gaminti reikia vidutiniškai 7000 litrų vandens.

Ankstesniame LIFE finansuotame projekte „European Sustainable Clothing Action Plan“ LIFE14 ENV/UK/000257 buvo apskaičiuota, kad ES vartotojai kasmet išmeta 3–7 kg drabužių į buitines atliekas. Kolkas nėra technologinių sprendimų galinčių sukurti didelę vertę perdirbant. Nauja technologija, naudojama tekstilės gamyboje panaudojant perdirbtas medžiagas, gali padėti sušvelninti poveikį aplinkai, klimatui, išteklių gavybai ir atliekų šalinimui.

„LIFE RE: NEWTEXTILE“ pademonstruos naują ekologišką tirpstantį minkštimą, pagamintą tik iš perdirbtos tekstilės. Tai yra tiesioginis medienos plaušienos, kaip žaliavos pakaitalas celiuliozės tekstilės pluoštams gaminti. Ši technologija yra unikali, lanksčiai pritaikoma. Projekto tikslas - parodyti, kad drabužius galima perdirbti. Taip pat padidinti esamo cheminio celiuliozės tekstilės atliekų apdorojimo, šiuo metu ribojamo mažesnėmis partijomis, kiekį iki 25% visos gamybos apimties. Projektas glaudžiai bendradarbiaus su trimis klientais - „H&M“, „Kelheim“ ir „SOEX“.

Patobulinta technologija padės pasiekti tikslus, nustatytus 2018 m. ES žiedinės ekonomikos pakete. Remiantis Tarybos direktyva 1999/31/EB dėl atliekų sąvartynų, projektas bus skirtas tekstilės atliekų perdirbimui ir utilizavimui bei šiuo metu į sąvartynus patenkančių atliekų kiekiui sumažinti. Projektas tiesiogiai rems ES klimato politikos tikslus, įskaitant konkurencingos ES pramonės ir žiedinės ekonomikos kūrimą.

Laukiami rezultatai: pluoštų, siūlų, audinių ir drabužių, pagamintų iš 100% perdirbtos medvilnės, pramoniniu mastu gamyba, palyginti su šiuo metu geriausiu atveju 50% ir 100% biologiškai skaidžių perdirbtų medžiagų, šiuo metu įmanomų tik naudojant ne biologiškai skaidžius sintetinius pluoštus. Projekto metu siekiama sumažinti ne mažiau kaip 70% vandens sunaudojimą (palyginti su medienos masės ištirpinimu iš medienos plaušienos) bei sutaupyti 45% energijos sunaudojamos pluošto gamybai (palyginus su medvilne ir poliesteriu). Be to, bus siekiama kasmet sumažinti bent 64 000 tonomis išmetamo CO2 kiekio, palyginus su medienos plaušienos gamybos tirpstančia plaušiena. Tikimasi, kad gautos medžiagos kaina bus žemesnė nei įprastai tirpstančios medienos plaušiena (1000–1200 USD už metrinę toną). Be to, fizinės efektyvumo savybės bus geresnės arba tokios pačios, palyginus su pluoštais, pagamintais iš pirminės tirpstančios medienos plaušienos (plonumas: 1,65 dtex, atsparumas: 40 cN/tex, pailgėjimas: 11%, elastingumo modulis: 8 N/tex). Planuojama pašalinti visas trąšas, insekticidus ir pesticidus gaminant celiuliozinį tekstilės pluoštą (šiuo metu to reikalaujama gaminant daugiausiai gryno pluošto).

Projekto aprašas