NAUJIENOS

Aukštumalės aukštapelkės atkūrimas Nemuno deltos regioniniame parke

2017 m. vasario 15 d.

Pasaulinės Pelkių dienos proga Lietuvos gamtos fondas kartu su Nemuno deltos regioninio parko direkcija vasario 4 d. organizavo įsimintiną ir iššūkių pilną 7 km ilgio ir beveik 4 val. trukmės žygį į atgimstančią Aukštumalos pelkę. Šiemet žygis sulaukė rekordinio susidomėjimo. Nepabūgę atšalusio oro pasigrožėti pelke išsiruošė net 192 dalyviai, atvykę iš įvairiausių Lietuvos kraštų. Ekskursijos metu gidai dalinosi informacija apie pirmuosius Aukštumalos tyrimus, pelkininkų kaimų kolonijas, reljefo ypatybes, Aukštumalos buveinių ir gyvosios gamtos įvairovę.
Žygio metu buvo galima apžiūrėti atkuriamą Aukštumalos pelkę, kurioje šiuo metu vykdomas Europos Sąjungos LIFE projektas. 2013 – 2017 m. projektas, koordinuojamas “Lietuvos gamtos fondo” yra skirtas atkurti ir palaikyti tinkamą Europinės svarbos buveinių aukštapelkių būklę. Tikslui pasiekti numatyta tvenkti aukštapelkę sausinančius senuosius barelinius ir magistralinius griovius. Taip yra ne tik pakeliamas gruntinio vandens lygis ir sudaromos geresnės sąlygos aukštapelkės augalams augti, bet ir sumažinamas šiltnamio dujų išsiskyrimas.
Projekto metu taip pat yra naikinama aukštapelkėms nebūdinga augalija ir sudaromos palankesnės sąlygos aukštapelkių buveines mėgstantiems gyvūnams, tarp jų – ir saugomoms paukščių rūšims (tetervinams, tikučiams ir kt.).
Be to, projektu yra atnaujinamas senasis Aukštumalės aukštapelkės pažintinis takas, ruošiami vietiniai gamtos gidai bei siekiama ugdyti visuomenės supratimą apie aukštapelkių reikšmę ir jų apsaugos svarbą Lietuvoje.

Projekto svetainė: http://www.aukstumala.lt