NAUJIENOS

LIFE programai 2021–2027 m. padidintas finansavimas!

2019 m. gruodžio 18 d.

Artėjant 2019-iesiems metams, EASME paskelbė svarbiausių 2019 metų LIFE įvykių apžvalgą ir tai, kas laukia 2020 biologinės įvairovės metais.

LIFE programa yra viena iš ES finansavimo programų, kuriai Europos Komisija 2021–2027 metų laikotarpiui yra pasiūliusi padidinti skiriamas lėšas. Iki 2019 metų pabaigos bus pasirašytos 187 sutartys naujiems LIFE projektams ir NVO veiklų dotacijoms. Tai yra maždaug 400 milijonų eurų investicija į aplinkosaugos ir klimato veiksmus. Tarp šiais metais pradėtų įgyvendinti yra keletas labai įdomių naujų projektų.

Labiausiai neįprastas yra projektas „LIFE Waste2Protein“, kuris baltymus gamins iš lervų. Ši ekologiška alternatyva gali būti naudojama kaip maistas gyvūnams šerti vietoj įprasto, ruošiamo iš žuvies ir sojų. Gavus LIFE finansavimą, projekto metu bus sukurtas prototipas, kuris leis pradėti didelės apimties gamybą. Prieš keletą metų vienas pareiškėjas iš Lietuvos buvo pateikęs panašią idėją, bet ta paraiška buvo atmesta dėl nekankamai išsamaus projekto išdėstymo, tuo metu galiojusių higienos bei saugos reikalavimų.

Šiemet LIFE svetainėje daugiausia susidomėjimo sulaukė projektas „SunAlgae“, kuris pademonstravo, kad dumbliai gali pagerinti saulės kolektorių efektyvumą. Jie ypatingi dar ir tuo, kad blokuoja ultravioletinę šviesą, todėl labai tinkami odos priežiūros produktams ir drabužių gamybai. Ką tik pasirodė naujas veido kremas, kurio sudėtyje yra revoliucinės žaliavos, kuri yra visiškai saugi vandenynams ir jūrų gyvybei.

Žinia apie socialinėje žiniasklaidoje paskelbtą LIFE projekto „LIFE AskREACH“ metu sukurtą išmaniųjų telefonų programą pasiekė daugiau nei 32000 žmonių. Nemokama programa „Scan4Chem“ padeda vartotojams priimti pagrįstus pirkimo sprendimus. Jie gali patikrinti galimą gaminių poveikį aplinkai ir jų sveikatai. Šia programa jau galima naudotis Vokietijoje, Liuksemburge, Švedijoje, Lenkijoje ir Čekijoje, kitais metais bus paleista kitose ES šalyse.

Tuo tarpu 2019 m. LIFE apdovanojimus gavo nugalėtojai iš Italijos, Ispanijos, Graikijos ir Kipro. Projektai LIFE WOLFALPS, LIFEAGROINTEGRA, oLIVE-CLIMA ir LIFE + SMARTPV šiais metais buvo pripažinti novatoriškiausiais, labiausiai įkvepiančiais ir veiksmingiausiais gamtos apsaugos, aplinkos ir klimato srityse.

Kitų metų svarbiausias prioritetas bus biologinė įvairovė. 2020 m. birželio mėn. vyks Pasaulio apsaugos kongresas (angl. World Conservation Congress – IUCN), o spalio mėn. vyks Jungtinių Tautų biologinės įvairovės konferencija (angl. UN Biodiversity Conference). 2020 m. birželio mėn. vyksiančios ES žaliosios savaitės (ang. EU Green Week) metu daugiausia dėmesio bus skiriama gamtai ir biologinei įvairovei.

Biologinės įvairovės nykimo atstatymas yra pagrindinė Europos Komisijos neseniai paskelbto Europos žaliojo susitarimo (angl. European Grean Deal) dalis, kurioje nubrėžtas kelias, kaip ES pereiti prie švarios ir žiedinės ekonomikos, sustabdyti klimato pokyčius bei sumažinti taršą.

Balandžio mėn. bus paskelbtas 2020 m. kvietimas teikti LIFE projektų paraiškas. LIFE informacinė diena Briuselyje 2020 m. vyks balandžio 30 d.