NAUJIENOS

LIFE programos pareiškėjai Lietuvoje

2024 m. gruodžio 21 d.

LIFE programos išskirtinumas tarp kitų aplinkos srities finansavimo programų – projektą įgyvendinti gali bet kuris juridinis asmuo. Svarbiausia yra idėja ir jos aplinkosauginis poveikis, aktualumas, pagrįstumas. O koordinatoriui keliamas reikalavimas – pajėgumas įgyvendinti suplanuotą projektą kartu su pasitelkiamais partneriais.

Pradžioje (iki 2013 m.) daugumą LIFE projektų Lietuvoje koordinavo nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos. Jose yra sutelkta didžiausia LIFE projektų rengimo ir įgyvendinimo patirtis. Nevyriausybinės organizacijos keldavo gamtos išsaugojimo idėjas, ieškojo jų įgyvendinimo būdų ir partnerių bei, pasitelkdamos LIFE programos finansavimą, galėjo atkurti nykstančių rūšių buveines ir sudaryti geresnes sąlygas tarpti saugotinoms paukščių ar roplių rūšims. Nuo 2014 m. LIFE projektus dažniau teikia ir valstybinės įstaigos, mokslo centrai ir institutai, verslo įmonės, asociacijos ir privačios viešosios įstaigos. 2021–2023 m. nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos pradėjo koordinuoti tik 3 iš 9 patvirtintų LIFE projektų Lietuvoje.

Aplinkos projektų valdymo agentūra konsultuoja potencialius LIFE pareiškėjus ir projektų vykdytojus nuo 2016 m., kai pradėjo įgyvendinti pirmą LIFE gebėjimų stiprinimo projektą. Per daugiau nei 8 metus (iki 2024 m. pabaigos) į Agentūrą kreipėsi 608 asmenys. Konsultacijos teiktos telefonu, el. paštu, organizuoti individualūs susitikimai. Didžiausią dalį (45 proc.) besikreipiančiųjų sudaro verslo įmonės.

Plečiasi LIFE projektų įvairovė

Pirminis LIFE programos įsteigimo tikslas buvo biologinės įvairovės apsauga, tačiau ilgainiui LIFE programos tikslai plėtėsi reaguojant į ES aplinkos srities prioritetus: nuo 2014 m. patvirtinta atskira Klimatui skirta LIFE paprogramė, nuo 2021 m. LIFE programa finansuoja ir Perėjimo prie švarios energijos srities projektus.

Šiame straipsnyje pateikti paveikslai demonstruoja Lietuvos koordinuojamų LIFE projektų bei visos Europos LIFE projektų pasiskirstymą tarp LIFE programos sričių. Matyti, kad nors Lietuvoje pagal skaičių daugėja ne gamtos srities projektų, jų dalis bendrame projektų skaičiuje išlieka mažesnė negu bendrai LIFE programoje.