NAUJIENOS

LIFE projekto OSMODERMA baigiamoji konferencija

2021 m. spalio 7 d.

Spalio 6 d. vyko LIFE projekto „Ekologinio tinklo nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams sukūrimas - OSMODERMA“ baigiamoji konferencija. Sveikinimo žodį tarė Aplinkos ministerijos viceministras D. Augutis, kuris teigė, kad šiuo metu turim surasti būdų suvaldyti biologinės įvairovės ir klimato krizes, o LIFE programa yra puikus instrumentas šioms krizėms valdyti.

Lietuvos gamtos fondo atstovė A. Banelienė pristatė pagrindinius LIFE projekto OSMODERMA rezultatus. Projekto metu buvo sukurtas Lietuvos-Latvijos ekologinis tinklas ir teorinis modelis, skirtas formuoti tolimesnes gamtosaugines veiklas, parengtas Kauno Ąžuolyno gamtotvarkos planas. Be to, sukurta išmanioji niūriaspalvio auksavabalio gaudyklė, keletas šunų buvo apmokyti aptikti šiuos retus vabalus.

Klausytojus ypač sudomino Lietuvos zoologijos sodo atstovės K. Guzaitienės pranešimas. Įdomu tai, kad niūriaspalvio auksavabalio lerva vystosi 2-4 metus, o vabalu būna tik 1 mėnesį. Be to, šis vabalas yra įnoringas buveinėms.

Lietuvos zoologijos sodas projekte LIFE Osmoderma buvo atsakingas už šio vabalo veisimą. Pirmiausiai turėjo su feromininėmis gaudyklėmis prisitraukti šių vabalų, kad galėtų pradėti veisimą. O tai, kad šie vabalai iš tiesų yra reti, byloja skaičiai. 2019 m. buvo sugauta tik 15 šių vabalų, 2020 m. – 38, o 2021 – 39. Džiugu, kad užtikrinus veisimosi dėžėse tinkamas sąlygas, 2019 m. pavyko išauginti 324 lervas, 2020 m. – 584, 2021 m. – 539. Išaugintos lervos buvo perkeltos į laisvę ir tikimasi, kad šie projekto darbai užtikrins sėkmingą šio vabalo populiaciją.

Plačiau apie šį projektą: https://www.osmoderma.lt/.